Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100C152JW500X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 100C152JW500X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
100C152JW500X
| Part No | 100C152JW500X |
|---|---|
| Manufacturer | American Technical Ceramics |
| Description | CAP CER 1500PF 500V P90 2325 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Package / Case: | 2325 (5864 Metric) |
| Thickness (Max): | 0.165" (4.19mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Packaging: | Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 1500pF ±5% 500V Ceramic Capacitor P90 2325 (5864 Metric) |
| Lead Style: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Temperature Coefficient: | P90 |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm) |
| Series: | ATC 100C |
| Other Names: | ATC100C152JW500X |
| Capacitance: | 1500pF |
| Features: | High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 100C152JW500X , send us a request quote to request 100C152JW500X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 100C152JW500X.The price and lead time for 100C152JW500X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 100C152JW500X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






