Buy 0HEV020.ZXISO with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0HEV020.ZXISO
Part No 0HEV020.ZXISO
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 20A 450VDC BOLT
Data sheet
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type:Bolt Mount
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Response Time:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)
Color:-
Series:HEV
Melting I²t:268
Voltage Rating - DC:450V
Approvals:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:20A