Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 089107.5NXT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 089107.5NXT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
089107.5NXT
| Part No | 089107.5NXT |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Blade, Miniature (Low Profile) |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Automotive |
| DC Cold Resistance: | 0.0107 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm) |
| Color: | Brown |
| Series: | LP MINI® 891 |
| Melting I²t: | 53 |
| Voltage Rating - DC: | 58V |
| Other Names: | 0891075NXT 89107.5 F3270 |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 7.5A |
Introduce
We can supply 089107.5NXT , send us a request quote to request 089107.5NXT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 089107.5NXT.The price and lead time for 089107.5NXT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 089107.5NXT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






