Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0891010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0891010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0891010.H
| Part No | 0891010.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE AUTO 10A 58VDC BLADE MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Blade, Miniature (Low Profile) |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Automotive |
| DC Cold Resistance: | 0.00759 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm) |
| Color: | Red |
| Series: | LP MINI® 891 |
| Melting I²t: | 102 |
| Voltage Rating - DC: | 58V |
| Other Names: | 0891010H 891010.H 891010H |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply 0891010.H , send us a request quote to request 0891010.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0891010.H.The price and lead time for 0891010.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0891010.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






