Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 059-0151 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 059-0151 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
059-0151
| Part No | 059-0151 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CARTRIDGE 30A 440VAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Electrical, Industrial |
|---|---|
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 33kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.657" Dia x 1.480" L (16.70mm x 37.60mm) |
| Series: | - |
| Class: | - |
| Other Names: | 59-151 59-151-ND |
| Voltage Rating - AC: | 440V |
| Features: | - |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 30A |
Introduce
We can supply 059-0151 , send us a request quote to request 059-0151 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 059-0151.The price and lead time for 059-0151 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 059-0151.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







