Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 059-0111 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 059-0111 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
059-0111
| Part No | 059-0111 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CERAMIC 3A 440VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 33kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.251" Dia x 1.262" L (6.37mm x 32.05mm) |
| Color: | - |
| Series: | BS88 |
| Other Names: | 059-0111-ND 283-4418 59-111 59-111-ND |
| Voltage Rating - AC: | 440V |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 3A |
Introduce
We can supply 059-0111 , send us a request quote to request 059-0111 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 059-0111.The price and lead time for 059-0111 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 059-0111.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







