Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0038001399 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0038001399 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0038001399
| Part No | 0038001399 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | KK 100 PCB ASSY BTM 9POS TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Contact Shape: | Square |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.142" (3.60mm) |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Hooks |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 4A |
| Number of Rows: | 1 |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Type: | Non-Gendered |
| Detailed Description: | 9 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | KK 4455 |
| Other Names: | 0038-00-1399 003800-1399 38-00-1399 38001399 A-4455-BH09F(P909) |
| Number of Positions: | 9 |
| Insulation Height: | 0.311" (7.90mm) |
| Insulation Color: | White |
Introduce
We can supply 0038001399 , send us a request quote to request 0038001399 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0038001399.The price and lead time for 0038001399 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0038001399.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







