Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0038000590 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0038000590 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0038000590
| Part No | 0038000590 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 093 SHRD PIN SKT HDRS 6POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Length - Mating: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.170" (4.32mm) |
| Insulation Material: | Polyester |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Pitch - Mating: | 0.198" (5.03mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 2 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Type: | Female Socket; Male Pin |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole 6 position 0.198" (5.03mm) |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Row Spacing - Mating: | 0.198" (5.03mm) |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | 3099 |
| Other Names: | 0038-00-0590 003800-0590 3099-P6D 38-00-0590 38000590 |
| Number of Positions: | 6 |
| Insulation Height: | 0.421" (10.70mm) |
| Insulation Color: | Black |
Introduce
We can supply 0038000590 , send us a request quote to request 0038000590 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0038000590.The price and lead time for 0038000590 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0038000590.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








