Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z8L18220FSG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Z8L18220FSG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Z8L18220FSG
| Part No | Z8L18220FSG |
|---|---|
| Manufacturer | Zilog |
| Description | IC MPU ZIP 20MHZ 100QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | DRAM |
|---|---|
| Package / Case: | 100-QFP |
| Co-Processors/DSP: | - |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 100-QFP |
| Speed: | 20MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Z8S180 Microprocessor IC ZIP™ 1 Core, 8-Bit 20MHz 100-QFP |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 8-Bit |
| Graphics Acceleration: | No |
| Voltage - I/O: | 3.3V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| SATA: | - |
| USB: | - |
| Core Processor: | Z8S180 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | ZIP™ |
| Ethernet: | - |
| Base Part Number: | Z8L182 |
| Security Features: | - |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Additional Interfaces: | ASCI, CSIO, SCC, UART |
Introduce
We can supply Z8L18220FSG , send us a request quote to request Z8L18220FSG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Z8L18220FSG.The price and lead time for Z8L18220FSG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Z8L18220FSG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





