Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z-221A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Z-221A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Z-221A
| Part No | Z-221A |
|---|---|
| Manufacturer | JKL Components Corporation |
| Description | LED AMBER DIFFUSED T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Amber |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 20mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Amber LED Indication - Discrete 2.1V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Amber |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Height (Max): | 9.60mm |
| Wavelength - Peak: | 585nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply Z-221A , send us a request quote to request Z-221A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Z-221A.The price and lead time for Z-221A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Z-221A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





