Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YS5876PTF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YS5876PTF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YS5876PTF
| Part No | YS5876PTF |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 240V 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 240V 100mA Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 210mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.331" (8.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.650" Dia x 0.272" T (16.50mm x 6.90mm) |
| Series: | PTF |
| Type: | Ceramic |
| Other Names: | 235-1248 YS5876PTFI |
| Voltage - Max: | 240V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 50 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 55°C |
Introduce
We can supply YS5876PTF , send us a request quote to request YS5876PTF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YS5876PTF.The price and lead time for YS5876PTF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YS5876PTF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





