Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YPEK6250T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YPEK6250T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YPEK6250T
| Part No | YPEK6250T |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.157" T (4.00mm x 4.00mm) |
| Series: | YP |
| Type: | Ceramic |
| Voltage - Max: | - |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
Introduce
We can supply YPEK6250T , send us a request quote to request YPEK6250T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YPEK6250T.The price and lead time for YPEK6250T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YPEK6250T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





