Buy YPBL5.60T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YPBL5.60T
Part No YPBL5.60T
Manufacturer Advanced Sensors / Amphenol
Description PTC RESET FUSE 80V 250MA RADIAL
Data sheet
Package / Case:Radial, Disc
Thickness (Max):-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Ratings:-
Current - Trip (It):500mA
Current - Hold (Ih) (Max):250mA
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Current - Max:4.3A
Size / Dimension:0.433" Dia x 0.138" T (11.00mm x 3.50mm)
Series:YP
Type:Ceramic
Voltage - Max:80V
Resistance - 25°C (Typ):5.6 Ohms
Approvals:CECC
Operating Temperature:0°C ~ 60°C