Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YBS2207G RAG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YBS2207G RAG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YBS2207G RAG
| Part No | YBS2207G RAG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2.2A YBS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-SMD, Flat Leads |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | YBS |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1kV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Surface Mount YBS |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 970mV @ 2.2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | YBS2207G RAGDKR YBS2207G RAGDKR-ND YBS2207GRAGDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 2.2A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply YBS2207G RAG , send us a request quote to request YBS2207G RAG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YBS2207G RAG.The price and lead time for YBS2207G RAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YBS2207G RAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





