Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XZFBB89S-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XZFBB89S-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
XZFBB89S-1
| Part No | XZFBB89S-1 |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED BLUE CLEAR 2SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 447mcd |
| Wavelength - Dominant: | 470nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, J-Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.86mm L x 1.40mm W |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.20mm x 0.56mm |
| Height (Max): | 0.80mm |
| Wavelength - Peak: | 465nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply XZFBB89S-1 , send us a request quote to request XZFBB89S-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XZFBB89S-1.The price and lead time for XZFBB89S-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part XZFBB89S-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





