Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XLMDK11W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XLMDK11W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
XLMDK11W
| Part No | XLMDK11W |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED RED CLEAR T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | T-1 (3mm) |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 745mcd |
| Wavelength - Dominant: | 630nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.80mm |
| Height (Max): | 4.60mm |
| Wavelength - Peak: | 645nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.95V |
| Viewing Angle: | 34° |
Introduce
We can supply XLMDK11W , send us a request quote to request XLMDK11W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XLMDK11W.The price and lead time for XLMDK11W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part XLMDK11W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





