Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XDUR13A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XDUR13A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
XDUR13A
| Part No | XDUR13A |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | DISPLAY 13.2MM RED 1DIGIT CA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Packaging: | Tube |
| Millicandela Rating: | 2mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.9V 10mA 0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.52" (13.21mm) |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 627nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 10mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
Introduce
We can supply XDUR13A , send us a request quote to request XDUR13A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XDUR13A.The price and lead time for XDUR13A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part XDUR13A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





