Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WZ-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WZ-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WZ-R
| Part No | WZ-R |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 20,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.625" (15.9mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Overtravel: | 0.005" (0.13mm) |
| Pretravel: | 0.012" (0.3mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | WZ |
| Release Force: | 113gf |
| Operating Force: | 198 ~ 255gf |
| Differential Travel: | 0.0003" (0.008mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 15A (AC) |
| Circuit: | SPST-NC |
Introduce
We can supply WZ-R , send us a request quote to request WZ-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WZ-R.The price and lead time for WZ-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WZ-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





