Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WW3JT470R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WW3JT470R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WW3JT470R
| Part No | WW3JT470R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 470 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 470 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WW |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | WW 5 470 5% R WW54705%R WW54705%R-ND WW5470JR WW5470JR-ND |
| Resistance: | 470 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WW3JT470R , send us a request quote to request WW3JT470R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WW3JT470R.The price and lead time for WW3JT470R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WW3JT470R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





