Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP3A10ID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP3A10ID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP3A10ID
| Part No | WP3A10ID |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED RED DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 5.00mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 60° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 15mcd |
| Wavelength - Dominant: | 617nm |
| Detailed Description: | Red 617nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm |
| Other Names: | 754-1873 WP3A10ID-ND |
| Wavelength - Peak: | 627nm |
Introduce
We can supply WP3A10ID , send us a request quote to request WP3A10ID pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP3A10ID.The price and lead time for WP3A10ID depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP3A10ID.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






