Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP36BYD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP36BYD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP36BYD
| Part No | WP36BYD |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED YELLOW DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Yellow |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 15mcd |
| Wavelength - Dominant: | 588nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 14V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm |
| Height (Max): | 5.00mm |
| Wavelength - Peak: | 590nm |
| Features: | Flashing |
| Current - Test: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 14V |
| Viewing Angle: | 60° |
Introduce
We can supply WP36BYD , send us a request quote to request WP36BYD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP36BYD.The price and lead time for WP36BYD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP36BYD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





