Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WNE1K0FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WNE1K0FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WNE1K0FET
| Part No | WNE1K0FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 1K OHM 5W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WN |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | WNE1K0FETTR |
| Resistance: | 1 kOhms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WNE1K0FET , send us a request quote to request WNE1K0FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WNE1K0FET.The price and lead time for WNE1K0FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WNE1K0FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





