Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WND100FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WND100FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WND100FET
| Part No | WND100FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 100 OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WN |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | WND100FETCT |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WND100FET , send us a request quote to request WND100FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WND100FET.The price and lead time for WND100FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WND100FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





