Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WLCA122TSN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WLCA122TSN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WLCA122TSN
| Part No | WLCA122TSN |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 750,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 25° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 900gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Side Rotary, Adjustable Roller |
| Overtravel: | 60° |
| Series: | WL |
| Release Force: | 50gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | Z5828 |
| Differential Travel: | 16° |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply WLCA122TSN , send us a request quote to request WLCA122TSN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WLCA122TSN.The price and lead time for WLCA122TSN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WLCA122TSN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






