Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WL01CA2-2NLD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WL01CA2-2NLD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WL01CA2-2NLD
| Part No | WL01CA2-2NLD |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 25° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 900gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | LED Indicator |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 100mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Side Rotary, Roller |
| Overtravel: | 60° |
| Series: | WL |
| Release Force: | 50gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | WL01CA22NLD |
| Differential Travel: | 16° |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply WL01CA2-2NLD , send us a request quote to request WL01CA2-2NLD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WL01CA2-2NLD.The price and lead time for WL01CA2-2NLD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WL01CA2-2NLD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





