Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy W3G710-GS30-01F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy W3G710-GS30-01F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
W3G710-GS30-01F
| Part No | W3G710-GS30-01F |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | FAN AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | - |
|---|---|
| Material - Blade: | Aluminum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 380 ~ 480VAC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 480VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 1700W |
| Ingress Protection: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Electronic Commutation (EC) |
| Air Flow: | 12000 CFM (336.0m³/min) |
| Operating Temperature: | -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C) |
| Current Rating: | 2.3A |
| Noise: | - |
| Termination: | - |
| Bearing Type: | - |
| Weight: | 85 lbs (38.6kg) |
| RPM: | 1030 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Size / Dimension: | Square - 850mm L x 850mm H |
| Series: | W3G710 |
| Width: | 272.0mm |
| Approvals: | CSA, EAC, UL |
Introduce
We can supply W3G710-GS30-01F , send us a request quote to request W3G710-GS30-01F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number W3G710-GS30-01F.The price and lead time for W3G710-GS30-01F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part W3G710-GS30-01F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





