Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VUO16012NO7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VUO16012NO7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VUO16012NO7
| Part No | VUO16012NO7 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | BRIDGE RECT 3 PHASE 1200V 175A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | PWS-E1 |
|---|---|
| Diode Type: | Three Phase |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | PWS-E1 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1.2kV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.2kV Chassis Mount PWS-E1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 60A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | VUO160 |
| Other Names: | Q1148788 |
| Current - Average Rectified (Io): | 175A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply VUO16012NO7 , send us a request quote to request VUO16012NO7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VUO16012NO7.The price and lead time for VUO16012NO7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VUO16012NO7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





