Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VUB120-16NOXT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VUB120-16NOXT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VUB120-16NOXT
| Part No | VUB120-16NOXT |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE BRIDGE 1600V 180A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Three Phase (Braking) |
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1.6kV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Three Phase (Braking) Standard 1.6kV PCB, Through Hole Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.75V @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Current - Average Rectified (Io): | 180A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply VUB120-16NOXT , send us a request quote to request VUB120-16NOXT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VUB120-16NOXT.The price and lead time for VUB120-16NOXT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VUB120-16NOXT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






