Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VT56A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VT56A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VT56A
| Part No | VT56A |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | TRANSFORMER POTENTIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Email: | info@shengyuic.com |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Size / Dimension: | 3.250" L x 3.000" W (82.55mm x 76.20mm) |
| For Use With/Related Products: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | HM2291 VT56A-ND |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 2.500" (63.50mm) |
Introduce
We can supply VT56A , send us a request quote to request VT56A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VT56A.The price and lead time for VT56A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VT56A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





