Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VPS56-2300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VPS56-2300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VPS56-2300
| Part No | VPS56-2300 |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | CHASSIS MOUNT POWER TRANSFORMER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 28V, Series 56V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Current - Output (Max): | Parallel 4.6A, Series 2.3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 130 VA |
| Voltage - Isolation: | 4000VAC |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Weight: | 4.2 lbs (1.9kg) |
| Height - Seated (Max): | 85.73mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 71.44mm L x 68.26mm W |
| Series: | QUICK-CONNECT WORLD SERIES™ |
| Type: | Laminated Core |
Introduce
We can supply VPS56-2300 , send us a request quote to request VPS56-2300 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VPS56-2300.The price and lead time for VPS56-2300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VPS56-2300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





