Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VPM240-36400 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VPM240-36400 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VPM240-36400
| Part No | VPM240-36400 |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | XFRMR 8750VA MED GRADE CHASS MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 120V, Series 240V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual, Multiple Taps |
| Current - Output (Max): | Parallel 72.8A, Series 36.4A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 8750 VA |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Weight: | 164 lbs (74.4kg) |
| Height - Seated (Max): | 140.00mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 208V, 240V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 335.00mm Dia |
| Series: | Toroidal Medical, VPM |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 237-2070 |
Introduce
We can supply VPM240-36400 , send us a request quote to request VPM240-36400 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VPM240-36400.The price and lead time for VPM240-36400 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VPM240-36400.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





