Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VK162-12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VK162-12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VK162-12
| Part No | VK162-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Matrix Orbital |
| Description | VFD DISPLAY 16X2 SER/I2C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Detailed Description: | Vacuum Fluorescent Display (VFD) 16 x 2 Character Serial 80.00mm x 36.00mm x 12.70mm |
| Voltage - Supply: | - |
| Interface: | Serial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Character Size: | 4.76mm H x 2.46mm W |
| Viewing Area: | 51.40mm L x 11.40mm W |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Number of Dots: | - |
| Format: | 5 x 7 Dots |
| Series: | VK162-12 |
| Other Names: | 635-1014 VK16212 |
| Outline L x W x H: | 80.00mm x 36.00mm x 12.70mm |
| Display Type: | Character |
| Display Format: | 16 x 2 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply VK162-12 , send us a request quote to request VK162-12 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VK162-12.The price and lead time for VK162-12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VK162-12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







