Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VBM-100-36 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VBM-100-36 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VBM-100-36
| Part No | VBM-100-36 |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 36V 100W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Line Regulation: | ±0.5% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | ±1% |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 100W |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Features: | OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (With Derating) |
| Package / Case: | 5-DIP Module |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Output (Max): | 2.8A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 36V 2.8A 90 ~ 264 VAC Input |
| Weight: | 0.5 lb (226.8g) |
| Efficiency: | 91% |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm) |
| Voltage - Output 1: | 36V |
| Series: | VBM-100 |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | VBM10036 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Approvals: | CE, cULus, EN, IEC |
Introduce
We can supply VBM-100-36 , send us a request quote to request VBM-100-36 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VBM-100-36.The price and lead time for VBM-100-36 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VBM-100-36.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





