Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPS5819E3TR7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UPS5819E3TR7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UPS5819E3TR7
| Part No | UPS5819E3TR7 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERMITE1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-216AA |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Powermite 1 (DO216-AA) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | UPS5819 |
| Other Names: | UPS5819E3CT UPS5819E3CT-ND UPS5819E3TR7CT |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply UPS5819E3TR7 , send us a request quote to request UPS5819E3TR7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UPS5819E3TR7.The price and lead time for UPS5819E3TR7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UPS5819E3TR7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






