Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UMT1E100MDD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UMT1E100MDD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UMT1E100MDD
| Part No | UMT1E100MDD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Voltage - Rated: | 25V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Capacitance: | 10µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 10µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Series: | UMT |
| Ripple Current @ High Frequency: | 34.5mA @ 10kHz |
| Other Names: | 493-16952 UMT1E100MDD-ND |
Introduce
We can supply UMT1E100MDD , send us a request quote to request UMT1E100MDD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UMT1E100MDD.The price and lead time for UMT1E100MDD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UMT1E100MDD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for UMT1E100MDD
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| UMT1A220MDD | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A220MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A220MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A330MDD | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A330MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A330MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A470MDD | Nichicon | CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1A470MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C100MCD2 | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C100MCD2TP | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C100MDD | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C100MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C100MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C220MDD | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C220MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C220MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C330MDD | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C330MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C330MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C470MDD | Nichicon | CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C470MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1C470MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E100MDD | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E100MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E100MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E220MDD | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E220MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E220MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E330MDD | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E330MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E330MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E4R7MCD2 | Nichicon | CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E4R7MCD2TP | Nichicon | CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E4R7MDD | Nichicon | CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E4R7MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1E4R7MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H010MCD2 | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H010MCD2TP | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H010MDD | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H010MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H010MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H0R1MCD2 | Nichicon | CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H0R1MCD2TP | Nichicon | CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H0R1MDD | Nichicon | CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H0R1MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H0R1MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H100MDD | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H100MDD1TE | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H100MDD1TP | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> | |
| UMT1H2R2MCD2 | Nichicon | CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL | RFQ >> |





