Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UFT7150D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UFT7150D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UFT7150D
| Part No | UFT7150D |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 500V 35A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 500V 35A Screw Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 35A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25µA @ 500V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 35A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 500V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 60ns |
Introduce
We can supply UFT7150D , send us a request quote to request UFT7150D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UFT7150D.The price and lead time for UFT7150D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UFT7150D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





