Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UFT5010A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UFT5010A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UFT5010A
| Part No | UFT5010A |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | RECTIFIER ARRAY 200V 50A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | - |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | - |
| Packaging: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 100V 25A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 25A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 25A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | Q8185688 |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply UFT5010A , send us a request quote to request UFT5010A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UFT5010A.The price and lead time for UFT5010A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UFT5010A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





