Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UB1105W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UB1105W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UB1105W-TR
| Part No | UB1105W-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED BLUE SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 220mcd |
| Wavelength - Dominant: | 470nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 1206 (3216 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.60mm W |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 1.60mm |
| Height (Max): | 1.85mm |
| Other Names: | 404-1168-2 UB1105WTR |
| Wavelength - Peak: | 465nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply UB1105W-TR , send us a request quote to request UB1105W-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UB1105W-TR.The price and lead time for UB1105W-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UB1105W-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






