Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZ-1GV2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TZ-1GV2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TZ-1GV2
| Part No | TZ-1GV2 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.102" (2.6mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 130gf |
| Ingress Protection: | IP00 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 400°C |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.125" (28.6mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.138" (3.5mm) |
| Series: | TZ |
| Release Force: | 20gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | SW761 TZ1GV2 |
| Differential Travel: | 0.040" (1.0mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply TZ-1GV2 , send us a request quote to request TZ-1GV2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TZ-1GV2.The price and lead time for TZ-1GV2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TZ-1GV2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





