Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TUW5JR56E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TUW5JR56E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TUW5JR56E
| Part No | TUW5JR56E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.56 OHM 5W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 560 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TUW |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | OHTUW5JR56E OHTUW5JR56E-ND |
| Resistance: | 560 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TUW5JR56E , send us a request quote to request TUW5JR56E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TUW5JR56E.The price and lead time for TUW5JR56E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TUW5JR56E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





