Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TUNS700F48-P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TUNS700F48-P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TUNS700F48-P
| Part No | TUNS700F48-P |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel |
| Description | AC/DC POWER SUPPLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | 7-DIP Module |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Line Regulation: | 96mV |
| Current - Output (Max): | 14.6A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 48V 14.6A 85 ~ 264 VAC Input |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Efficiency: | 90% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | 96mV |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 4.62" L x 2.42" W x 0.50" H (117.3mm x 61.5mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Series: | TUNS |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 701W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | Baseplate, Universal Input |
| Approvals: | CE, cURus, TUV |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Introduce
We can supply TUNS700F48-P , send us a request quote to request TUNS700F48-P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TUNS700F48-P.The price and lead time for TUNS700F48-P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TUNS700F48-P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





