Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TUHS5F05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TUHS5F05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TUHS5F05
| Part No | TUHS5F05 |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel |
| Description | AC/DC CONVERTER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Line Regulation: | 20mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | 40mV |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 5W |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Features: | DC Input Capable, Universal Input |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 5V 1A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
| Efficiency: | 79% |
| Size / Dimension: | 1.13" L x 0.69" W x 0.50" H (28.7mm x 17.5mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | TUH |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 1776-1794 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Approvals: | CE, cURus |
Introduce
We can supply TUHS5F05 , send us a request quote to request TUHS5F05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TUHS5F05.The price and lead time for TUHS5F05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TUHS5F05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





