Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSRN 1-2450SM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TSRN 1-2450SM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TSRN 1-2450SM
| Part No | TSRN 1-2450SM |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Description | DC DC CONVERTER 5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 5W |
| Features: | Remote On/Off, OTP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Package / Case: | 10-SMD Module, 6 Leads |
| Voltage - Input (Min): | 6.5V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 1A 6.5V - 42V Input |
| Efficiency: | 91.5% |
| Size / Dimension: | 0.60" L x 0.37" W x 0.29" H (15.2mm x 9.3mm x 7.4mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | TSRN-1SM |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Other Names: | 1951-2641 |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Number of Outputs: | 1 |
Introduce
We can supply TSRN 1-2450SM , send us a request quote to request TSRN 1-2450SM pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TSRN 1-2450SM.The price and lead time for TSRN 1-2450SM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TSRN 1-2450SM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






