Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSPB20U80S S2G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TSPB20U80S S2G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TSPB20U80S S2G
| Part No | TSPB20U80S S2G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 80V 20A SMPC4.0 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMPC4.0 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 80V 20A Surface Mount SMPC4.0 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 640mV @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 300µA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Other Names: | TSPB20U80S S2G-ND TSPB20U80SS2G |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
Introduce
We can supply TSPB20U80S S2G , send us a request quote to request TSPB20U80S S2G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TSPB20U80S S2G.The price and lead time for TSPB20U80S S2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TSPB20U80S S2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





