Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSM600-400F-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TSM600-400F-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TSM600-400F-2
| Part No | TSM600-400F-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 250V 400MA 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Time to Trip: | 14s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 400mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 500 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 4-SMD |
| Thickness (Max): | 0.461" (11.70mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 400mA Ih Surface Mount 4-SMD |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 1A |
| Current - Max: | 60A |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.425" W (17.30mm x 10.80mm) |
| Series: | PolySwitch®, TSM |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 2 Ohms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | E12392-000 TSM600-400F-2-ND TSM600-400F-2TR TSM600-400FTR TSM600-400FTR-ND TSM600400F2 |
| Voltage - Max: | 250V (600V Int) |
| Approvals: | UL |
Introduce
We can supply TSM600-400F-2 , send us a request quote to request TSM600-400F-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TSM600-400F-2.The price and lead time for TSM600-400F-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TSM600-400F-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





