Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSCSHNN150PGUCV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TSCSHNN150PGUCV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TSCSHNN150PGUCV
| Part No | TSCSHNN150PGUCV |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | BRD MNT PRESSURE SENSORS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-SIP, Side Port |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SIP |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Maximum Pressure: | 245 PSI (1689.22 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 150 PSI (1034.21 kPa) Vented Gauge Male - 0.19" (4.78mm) Tube 0 mV ~ 45.75 mV (5V) 4-SIP, Side Port |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.19" (4.78mm) Tube |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output: | 0 mV ~ 45.75 mV (5V) |
| Series: | TruStability® TSC |
| Operating Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Accuracy: | ±0.15% |
| Features: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Port Style: | Barbed |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
Introduce
We can supply TSCSHNN150PGUCV , send us a request quote to request TSCSHNN150PGUCV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TSCSHNN150PGUCV.The price and lead time for TSCSHNN150PGUCV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TSCSHNN150PGUCV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





