Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TRF600-150 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TRF600-150 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TRF600-150
| Part No | TRF600-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 4s |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 150mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 6 Ohms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 300mA |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm) |
| Series: | PolySwitch®, TRF600 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 17 Ohms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | A87878-000 TRF600150 |
| Voltage - Max: | 250V (600V Int) |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
Introduce
We can supply TRF600-150 , send us a request quote to request TRF600-150 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TRF600-150.The price and lead time for TRF600-150 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TRF600-150.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







