Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR250-180U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TR250-180U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR250-180U
| Part No | TR250-180U |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 180MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 180mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.496" (12.60mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 180mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.409" L x 0.142" W (10.40mm x 3.60mm) |
| Series: | PolySwitch® |
| Other Names: | TR180U |
| Voltage - Max: | - |
Introduce
We can supply TR250-180U , send us a request quote to request TR250-180U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TR250-180U.The price and lead time for TR250-180U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TR250-180U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





