Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR/0603FA4-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TR/0603FA4-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR/0603FA4-R
| Part No | TR/0603FA4-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE BOARD MNT 4A 32VAC/VDC 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.017 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm) |
| Color: | - |
| Series: | CHIP™ 0603FA |
| Melting I²t: | 0.243 |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Other Names: | 283-2563-2 TR-0603FA4-R |
| Voltage Rating - AC: | 32V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 4A |
Introduce
We can supply TR/0603FA4-R , send us a request quote to request TR/0603FA4-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TR/0603FA4-R.The price and lead time for TR/0603FA4-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TR/0603FA4-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






