Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPMR10G S1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPMR10G S1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TPMR10G S1G
| Part No | TPMR10G S1G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 10A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | TO-277A (SMPC) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 140pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | TPMR10G S1GCT TPMR10G S1GCT-ND TPMR10GS1GCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply TPMR10G S1G , send us a request quote to request TPMR10G S1G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPMR10G S1G.The price and lead time for TPMR10G S1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TPMR10G S1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





